-->

Konferencja NEAR SPACE w Toruniu

Konferencja NEAR SPACE w Toruniu

Źródło: www.pap-mediaroom.pl

Kosmos staje się coraz ważniejszym aspektem naszego codziennego życia na Ziemi. Nie da się wyobrazić nowoczesnej komunikacji bez satelitów. Nowe leki są opracowywane z wykorzystaniem środowiska mikrograwitacyjnego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej a plany kolonizacji Księżyca i Marsa oraz pozyskiwania tam surowców nie są już domeną SF, ale częścią opracowanych i wdrożonych strategii badawczych i biznesowych.

Dodatkowo, druga dekada XXI wieku to coraz bardziej intensywny “wyścig kosmiczny”, w który nie są zaangażowane jedynie podmioty państwowe, ale również i rosnąca grupa podmiotów prywatnych. Stwarza to rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych i badań. Jest to szczególnie istotne w przypadku krajów V4+ (członków Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego UE), które mają w tym zakresie znaczące osiągnięcia.

Drugim ważnym aspektem współczesnego “wyścigu kosmicznego” jest połączenie naukowego dążenia do odkrywania z podejściem biznesowym. Dlatego głównym celem zamierzonego projektu i konferencji jest zainteresowanie młodych ludzi badaniami i eksploracją bliskiego kosmosu przez naukowców i firmy branży kosmicznej z krajów V4+.

Konferencja odbędzie się w trybie stacjonarnym i online.  Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.